Ha problémás volt a kutya, úgy hittük, hogy az saját hibánk, hiszen az akkoriban elfogadott elv szerint "nincs rossz kutya, csak rossz gazdi". Az egyetlen megoldás a csöndes szenvedés, szégyenkezés vagy a kutyus fizikai és emocionális elnyomása volt.
Szerencsére ezeken az időkön már túl vagyunk. Manapság köztudott, hogy a kutyatulajdonosok mintegy 40 százaléka nehézségekkel küszködik kutyájával kapcsolatban és egyre többen a kutyaterapeuta segítségét keresik.
A kutyaterapeuta, avagy terápiás foglalkozás kipróbált és tesztelt pszichológiai elvek szerint a kutya és gazdija előnyére módosítani próbálja a kutya viselkedését. A terápia sikeres lefolytatásához pontos és helytálló pszichológiai és általános szakmai kutyaismeretekre van szükség.
Gyakran éppen ezek vagy hasonló kérdések merülnek fel a gazdikban:
- Kutyám miért éppen a bejárónőt utálja, és senki mást?
- Megérti-e kutyám, amit mondok neki?
- Miről álmodik a kutyám?
- Megtaníthatok különböző ügyességi készségeket kutyámnak? Hogyan?
- A büntetés hatékony módszer?
- Ha kutyám nem érez bűntudatot, miért tűnik, néz bűnösnek?
- Az autóban miért ugat mindig a kutyám?
Hasonló, leginkább neurotikai, agresszivitási, engedelmességi, étkezéssel és anyagcserével kapcsolatos, szexuális, sétáltatási és egyéb „rendellenességekre” próbálunk fényt deríteni és ezeket hatékonyan, a gazdi és kutyája maximális elégedettségére kezelni.